Expansní strojek do kolesáčku

Už jsem dlouho nic nepostavil…

 

 

Expansní strojek pro kolesový parník.

Loni na jaře / píšu to v prosinci,a jestli to vyjde,bude to tedy už  loni / jsem postavil dva expansní strojky.

Oba byly stojaté,a tak jsem si řekl,že bych mohl udělat i ležatý stroj do kolesáku.

Takže honem,.schrastit,pokud možno,pár věcí,abych nemusel začínat od nuly-mám pár věcí z minulých pokusů a buď jsem je nedokončil,nebo se to nějak nezdařilo a vše jsem tedy odložil-takže jsem vyhrabal starý oscilační strojek s válci 16 mm,lože  na pokus o šoupátkový strojek  s podivnou klikovkou s červíky a navíc spájenou cínem,a moje obligátní vedení pro křížovou hlavu  z plocháčků Ms,a táhla z nějakého nepovedeného stroje z minula-Ms kulisy,kámen a táhélka-i začal jsem skládat.

Prvotní nadšení se změnilo v urputnost-expansní stroj potřebuje jeden válec menšího průměru a druhý většího-takže jsem vzal jeden oscilační válec 16 mm,a do něj vyrobil vložku z trubičky 14/16 a bylo to-mám tedy první válec 14 mm a z něj expandovaná pára odchází do válce 16 mm.

Nenašel jsem žádný nákres či výkres na strojek expansní tak malého průměru,ale je pravda,že zase nemám těch plánků moc-a navíc,na ležatý stroj mám jen jeden plánek a ten je stejnotlaký     a v angl. mírách a má průměr pístů 19 mm.

No nevadí,stejně bych to nedodržel a tak jedeme dál,jak praví píseň o šlapacím kole.

Připájel jsem na oscilační válce plocháčky z mosazi-přeci jen je měkčí a dobře se s ní dělá.

Vyfrézoval drážky pro parní kanálky,přívody páry do konců válce,tak,jak by to mělo být.

Zaslepil jsem jedny příruby,které byly vrtané na pístní tyče,aby se píst příliš neopotřeboval,a špuntíky prostě do přírub zapájel.

Vyrobil nové pístní tyče i písty,zase jsem vše brousil v soustruhu vrtačičkou Proxxon,a písty probíjel skrze válce kladívkem.

Vyrobil jsem šoupátkové komory z kousků duralu,vyrobil jsem z tvrdší Ms šoupátka,jsou plochá,válcová jsem před časem opustil.

Táhélka s vidličkami,kulisu s kamenem a zařízení na přesunování kulisy jsem upravil z čehosi,a přidělal k tělu strojku do jediného místa,které šlo,křížové vedení je na distančních podložkách a křížová hlava je ze dvou kusů,tvrdší a měkčí Ms.

Takhle to jde rychle,nemohu se rozepisovat o problémech,nejsa strojařem,a jsa amatérem v ovládání soustruhu i frézky-alespoň každá povedená věc člověka potěší-kdybych byl vzdělaný strojař,asi bych z toho žádnou radost neměl.

Musel jsem vyrobit excentry-jsou oba z jednoho kusu,vyrobené v udělátoru z jara,jen jsem dal mezi oba excentzry rozdíl asi 150 °,sám nevím proč.

Dělené objímky excentrů,vše je zabíhané na brusnou pastu,už jsem docela zručný,řekl bych,,frajer,,.

Kupodivu to běželo,dokonce i na stlačený vzduch,který jak známo neexpanduje-prostě jsem měl štěstí.

Mezitím jsem uchodil měřič otáček z Lipska,co mi doma ležel bez užitku rok-Conrad prodával tuhle věc za 23 Eu,ale mně to nechodilo podle návodu-nakonec jsem po roce natřel rotující část stroje černo- bíle a navíc jsem na to svítil baterkou-a ejhle,ono to začalo ukazovat.

Strojek běžel jako vzteklý,takže jsem si přečetl údaj 99-102 což krát 10 dalo  množství otáček naprázdno.

Při tomhle kvaltu mi občas upadla nějaká matička z vidliček ke kulise,takže jsem nakonec věc prostě spájel po jakémsi seřízení-už s tím nikdo nehne,leda za cenu zrušení strojku.

Zbylo ještě udělat nějaký převod na kolesa-takže jsem někde vyhrabal plastové kolečko a ozubený řemínek,s pastorkem to dělá 1:3 převod do pomala.

Nakonec jsem popadnul kotlík z lodi Kirishima-po likvidaci parní strojovny z této lodě se kotlík ,,uvolnil.. a tak jsem ho použil-asi 420 ccm vody postačí na hořák Meva 1300W asi na 15 minut běhu-snad za tu dobu objedu celé závodiště i s couváním a zastavením v kotvišti-no,uvidíme.

Takže,expansní strojek běží opět na tlak asi 1 atm-možná by i na více,ale zase by to stálo víc plynu a konec konců,i vody,takže by se lodička mohla zastavit před koncem závodu,mám v tom praxi,…uvidíme na jaře.

No a teď to nejlepší-trup je z Jirky od Pavla Jakoubka-dostal jsem ho před dvěma rokama v Jinolicích jako sponzorský dar-nelenil jsem a promptně jsem ho přefiknul a nastavil kousky lišt asi o 18 cm-Jirka totiž přetížený uveze asi 3 kila,a tenhle prodloužený trup uveze 4,5 kila-a to by mohlo stačit.

Moje maličká lodička Philadelphia s Pavlovým strojkem a krabicovým kotlem mezitím změnila majitele a věřím,že ten dá strojovnu taky do větší lodě-takže se na jaře zase potkáme u vody-alespoň doufám.

Tenhle ,,kousek,, bude mít kolesa dvakrát širší než Philadelphia,takže snad popluje rychleji a jistěji-prostě,uvidíme.

Vyhlásím kamarádům na Vyžlovku 2011 soutěž ,,rychlostních kolesáků,,takže je zas důvod spěchat-Ivan má totiž velice rychlý kolesák z minulosti a já mu musím být důstojným soupeřem,zvláště poté,co jsem se zbavil i dvou ostatních kolesáčků-prostě nastal čas na změnu.