Inspirace pro neposedy.

Takže někdy před dvěma lety kamarád Tomáš předvedl tříválec s šoupátky v řadě s válci,s Maudsleyovou regulací,což jsou ozubená kolečka na převod točivého pohybu od klikovky na šoupátka-moc pěkné.Dlouhá vahadélka s vývodem na šoupátko uprostřed,což je sice efektní,ale já se rozhodl udělat šoupátka na boku strojku,abych neměl zbytečné problémy.

Začal jsem výrobou základové desky-dural asi 6 mm,vyříznout otvory na klikovku,a to celkem 4x-protože když má Tomáš tříválec,já musím mít čtyřválec.

Ložiska,samozřejmě dělená,šikmé nohy s úchyty na křížové vedení snýtované a spájené z mých prefabrikátů,běžný typ,nohy jsou pro jistotu spojené ještě svorníčky.

Tomášův strojek je z litiny,přesně obrobené,to moje jen z trubek,stažených svorníčky-můj strojek je jednodušší a levnější varianta na první pohled,ale stejně mně to baví…

Takže k Ms trubkám přivázat drátem kousky Ms plocháče a odvést spájet svářeči,na to moje samodujka nestačí.

Vyrobil jsem si z duralu přípravek-šroubem rozevírací kulatina podélně rozřízlá křížem,takže se válce daly v soustruhu přesně stočit na čela a příruby.

Ustředit válce přesně nad klikovkou-problém pro strojaře,nikoli pro elektrikáře-od oka jsem vyvrtal díry na pístní tyče,ty vede trochu píst ve válci,a dole to musí mířit na střed kliky-kde se to míjelo,vypiloval jsem ovál,a po stažení válců svorníčky k horní základové desce jsem oválné otvory vyplnil Eprosinem-moc chytré,i když nestrojařské.

Na plocháče na bocích válců jsem našrouboval Ms hranoly na šoupátka a ty jsou válcové-je to tak jednodušší,umožňuje to vývod výfukové páry vzhůru dutým šoupátkem-obrázky doplňují moje informace snad jasně.

Šoupátka jsou z 8 mm kulatinky,je to nerez neboli potravinářská ocel,musel jsem pracovat docela pečlivě,i když výsledek  nic moc-kulatinka je pouze válcovaná a její průměr se trochu liší od udávané hodnoty 8 mm-vždycky je to trochu méně,ale tato nepřesnost elektrikáře nebere.Takže vždy první věc byla prototyp,a další tři už byla ,,seriovka,,-písty,pístní tyče,válce,ojnice,ojniční ložiska,šoupátka,šoupátkové komory,táhla…no,hromada věcí.

Vše sešroubovat po jednom,a zabíhat, naráz bych nevěděl,kde to dře a nedalo by se to dokončit.

Nakonec pákový mechanismus na toho Maudsleye-to byl porod.

Plocháček 3 mm,vždy dva kousky svrtat spolu,aby se to nekřížilo,nakonec jsem stejně obešel mojí nepřesnost tak,že jsem vyvrtal díry větším vrtákem,vyrobil Ms vložky a do díry zapájel cínem-takže to běží podle mých představ.

Dvojice ozubených koleček na převod točivé síly-a je to.

Malinký problém-když jsem to přestavoval pomocí šnekového převodu,tak to šlo,ale když jsem šneka vyndal,že to bude dělat servo,tvrdě jsem narazil-třecí odpory byly takové,že vždy to s Maudsleyem ,,trhlo,, ve směru otáčení kliky-má to hroznou sílu,takže zatím nevím,co s tím-nemám malého strojníka,co by s tím pohyboval-možná nějaké upravené servo s dlouhým během-Tomáš mi radil jak se to dělá,chce to jen odvahu .

Strojek váží 5,4 kila-je to opravdu pořádný Macek-4 písty 18 mm chtějí své množství páry,takže to bude chtít nějaký pořádný kotel-budu se tomu muset ve chvílích volna věnovat.

Ale,jako celek to běží,reverzuje,má to pět bodů a do budoucna uvidíme.