Jak jsem se snažil stavět podle plánků

Od mistrovství světa v Pirně 2009 si pořád kladu otázku:

jsem či nejsem schopen postavit něco pěkného podle plánku,nebo jen plodím ty svoje trochu funkční,ale upachtěné příšerky?

Soudci určitě ocení snahu a dostanu pár bodů navíc-no,třeba…

Takže jsem vyhrabal pár plánků,něco z Německa,něco z Ameriky,něco stažené z Internetu a pustil se do stavby.

Každý stroj jiný,ležatý,stojatý,kývavý,s pákami či vahadlem,ale všechny jsou šoupátkové jednoválce,pro zjednodušení.

Jenže,žádný plánek se mi nelíbil-každý měl nějaké,,mouchy,, protože tvůrci chtěli buď moc malý průměr pístu,nebo moc velký,malé rozkročení klikové hřídele,velké rozkročení klikového hřídele,čepy z mosazného drátku zajištěné proti vypadnutí ohnutým ještě tenčím drátkem,proste NIC pro moji představivost.

Takže jsem rozhodl:

Všechny strojky budou mít stejné rozkročení / měl jsem zásobu klikových hřídelů  5 mm / s

excentricitou 12 mm čili 24 krok,nebudu přehánět průměry pístů,aby se to dalo pohánět běžným kotlíkem,kdyby to jinak nešlo,použiju levný materiál na základnu strojku-dural nebo hliník,na stojany plech,event.snýtovaný stojan běžným Ms úhelníčkem a měděnými nýtky.

Asi za 5 měsíců vzniklo 7 strojků,ale jeden se mi líbil tak,že ho asi použiju na pohon nějaké lodě-ostatní budou vedle sebe na ,,modelářském prkénku,, propojené rozvodem na stlačený vzduch.

Takže,stejně jsem nestavěl podle plánků-všechny mají jinou klikovku a jiné průměry pístů,ale v zásadě jsem dodržel celkový vzhled.No,co se dá dělat,asi to tak musí být,ale,na závodech bych mohl předložit alespoň nějaký nákres strojku,což dosud prostě nemohu-dělám vše z hlavy a nekreslím si to.

Takže první strojek podle nákresu z Internetu podle nějakého francouzského plánku:

Má to křížové vedení na držácích ,,a la Sutart,, s křížovou hlavou z tvrdé mosazi,píst z bronzu má průměr 16 mm,válec je z mosazné trubky o vnitřním průměru 15,5 mmběžně ke koupi,ploché šoupátko,excentr je z bronzu,malý setrvačník z mosazi,řekl bych typický představitel běžných stojatých strojů.

Základna stroje je odřezek duralu,kdysi to byl nějaký udělátor  na filmování,co jsem našel a ,,přemístil,,pro strýčka Příhodu v době,kdy jsem byl 19 let zaměstnancem Filmové školy a uklízeli jsme studio v Ruzyni-do sběru nebo mně do skládku-takže skládek vyhrál.

Druhý stroj je ležatý,nýtovaná konstrukce na duralovém základu,moc se mi to líbí,opět křížové vedení z mých plocháčků,kterých mám hromadu-nechal jsem si udělat zásobu a stačilo by to pro 100 parníkářů na 100 let…

Konstrukce trochu připomíná originál z americké knížky,ale nechtělo se mi dodržovat výmysl kohosi,když to funkci nijak nevylepší a můj stroj běží jako by byl postavený podle návrhu kohosi…

Setrvačník je z kousku msazné kulatiny z Ferony Holešovice-vždycky jim poberu odřezky na regálu,ušetřím tak za řez.

Třetí strojek je už něco lepšího-většinou jsem se držel výkresu,i když se svými úpravami.

Stojatý,,klátil,, s vedením pístní tyče pákovým systémem.Opravdu jsem si musel přepočítat ty desetiny palce na milimetry,bohužel zlomek palce na dvě desetiná místa je šest desetinných míst naší metrické soustavy-opravdu nevím,jak s tímhle mohli Spojenci vyhrát válku

Ale vyřádil jsem se při obrábění šoupátkové komry na soustuhu,při pájení,při frézování přepouštěcích otvůrků a výsledek mně moc potěšil-běží,,na dech,,což je u mě docela zvláštní.

Kdyby strojaři viděli,jak vyrábím válec a jak pasuju píst,asi by omdleli.

Musím se tím pochlubit-mosazná trubka se odtočí,napasuju na ní čela a spájím stříbrem / je to mrcha drahá legrace,jedna obalená tyčka 2,5 mm stojí 250 korun,sakrblé /,pak se to upne do soustruhu a protáhne výstružníkem,a ještě navíc to přejedu minivrtačkou Proxxon s brusným pidikotoučkem nakonec jemným smirkem na dřevěné tyčce.

Píst s drážkami napájím na kulatinku 4 mm,která je z výroby asi o 6 setin menší,ale co nadělám,že,a celek upnu do kleština a opět přelíznu pidibrusným kotoučkem.jemný smirek,a když už to skoro jde do válce,přijde na řadu brusná pasta a probíjím píst skrz válec přes měděnou trubičku,až se to podaří-lépe to prostě neumím,nebo na to nemám potřebné vybavení.

No,ale dále.

Čtvrtý stroj je vahadlový.Na plánku byl písteček 8 mma klika asi 6,5 mm a tak jsem to předělal na píst 10 mm a na svojí kliku,Tady jsem do duralu zalisoval mosaznou trubičku a dobře jsem udělal-vše je trochu jinak,ale běží to dobře.Pákový převod na šoupátko,což není plochá věc,ale kulatá nerez 5 mm z mého nějakého předchozího pokusu-tvůrci plánku plochým šoupátkem chtěli uchytit ještě kámen do šoupátka při výšce 5 mm amně dělá potíže to napasovat do 12 mm,běžných rozměrů mách šoupátkových komor…

Strojek na minimální tlak vypadá,jako že se rozletí-a to má místo křížového vedení jen mosazné vedení pro pístní tyč-vahadlo kmitá tak 300-500 za minutu a hruď se mi dme pýchou.

Pátý strojek se jmenuje,,luční kobylka,,-asi že je tak dlouhý,má páky jako kobylka nohy a dělá podobné pohyby-tady opět systém pák vede pístní tyč rovně-tady měl tvůrce místo zajištění čepů provrtat Ms kulatinku 2 mm a strčit tenký drátek a zatočit-to se mi opravdu nedařilo.

Jak taky,když sklíčidlová hlavička vezme nejtenší vrtáček 1,5 mm-zkoušel jsem vrtáček 1 mm obalit drátkem a zapájet aby narostl průměr do hlavičky…ale zase problémy se středovou dírou v čep z mosazi 2 mm průměr,jak to omotat na konci aby to nevaklalo a fungovalo-postě nakonec to zase bylo podle mě na matičky a podložky.

Tady jsem si ale naběhl-spočítal jsek si délku kliky,pístu a nějaký prostor nad a pod pístem a udělal píst a válec,délky 35 mm celkem,ale zapomněl jsem,že je to na konci páky a že mi to nabylo,takže celková délka má být 50 mm,no,není pořád posvícení,ale píst i válec se použije na jiný strojek bez problémů.

Na plánku byl píst 12,5 mm a já to udělal těch 16,už moc nevidím takhle je to lepší…

Poslední strojek má paralelogram-pákový systém pterý vede pístní tyč rovně.

Původní stroj na plánku byl z Ms kulatiny 25 mm,ale to je drahé,a tak jsem to udělal na dvou plocháčcích duralu  s vyvrtanými otvory-připadá mi to tak hezčí.

Táhlo od excentru je zase úhlovým převodem na tyčky vzhůru,jinak to nešlo,pracuje to,ale strijek se někde kříží a jako jediný potřebuje tlak asi 0,5 atm aby se rozběhl-ostatním stačí minimum.

No,moc se mi moje výrobky líbí-soudci by zase asi měli problémek,jak to ocenit,ale já tohle hodlám vystavovat na modelářských akcích a ne v lodích,takže se zase nedozvím,jak bych dopadl…to je peklo,ta nejistota.