Malá lodička,,Prám,,.

Malá lodička,,Prám,, vznikla velmi jednoduše-

kdysi jsem se zajímal o Americké lodě ,co bojovaly v Tichomoří a postavil jsem si pár lodí z té doby-bitevní loď Alabamu,letadlovou loď Princeton-s těmito loďmi jsem byl dokonce v televizi v pořadu Magion pro děti-vyprávěl jsem nad svými modely jejich válečné osudy...

No,ještě jsem si postavil lodě Casablanca-eskortní letadlovou loď,protiletadlový křižník Atlanta a rozdělal jsem další vekou letadlovku Hornet-všechny lodě byl y v měř.1:100-docela velké,,kousky,,.

Jenže jak jsem zestárnul a ,,dostal rozum,,tak mi Hornet zůstal doma rozestavěný a dlouho jsem nevěděl,co s trupem lodi a skoro dokončenými nástavbami udělat,protože jsem mezitím zahořel pro parní stroje.

Dopadlo to tak,že jsem odložil palubu / na ploše asi 250 cm délky a 30cm šířky bylo asi 6.000 planěk 3x30 mm-práce jako na kostele,jak se říká / a z toho jsem použil pouze střední část.

Trup lodi jsem po celé délce odříznul asi 10 cm pod palubou a odřezek jsem na zahradě rituálně spálil-a zbylou  část trupu jsem uprostřed dvakrát přeříznul tak,že se celek dal znovu slepit,ale už byl jen 180cm dlouhý,no a střední část,co mi zbyla,jsem upravil asi jako pramici-mělo to zkosené kraje,takže vzniklo něco jako pramice o délce asi 60cm a šířce asi 25 cm.Myslel jsem si,že z toho bude něco jako záchranná loď na přitlačení nepojízdné parní lodě ke břehu-mělo by to elektromotorek a serva na kormidla-velmi jednoduchá přestavba...jó jó.Nápad byl velmi rozumný-už nemohu plavat ve studené vodě pro nepojízdnou loď a tohle by bylo řešení.

Jenže,když jsem tomu přilepil předek a zadek,tak jsem si řekl,že by to mohlo uvézt malou strojovničku,co se mi doma válela-no a jak řekli,tak udělali.

Strojovnička z malého strojku 2x9 mm a s kotlíkem 280 ccm,maznička,přepínač,manometr,olejnička, pojišťovák,keramický hořák a bylo to-trup to krásně uvezl.

Přidal jsem šroubovou hřídel,dvě kormidla,aby to dobře zatáčelo,a šel jsem to na bazén zkoušet.

Průšvih-plavalo to lépe dozadu než dopředu,a dopředu se to hlavně otáčelo.Takže jsem zvětšil kormidla,aby to lépe drželo směr-ale moc to nepomohlo.Nakonec jsem to zase odstrojil,no a na dno jsem přilepil tři smrkové lišty 2x10 mm podélně,aby to trup vedlo jako nějaké kýly-olaminoval,přebrousil a znovu na vbodu a ejhle-úspěch.

Takže,osadit strojovničkou,vyzkoušet na Lánech a úspěch-4 minuty se to nahřívalo a pak to plavalo 8 minut docela živě,takže jsem celek nastříkal oblíbenou černou barvou,zelený ponor,vyrobil jsem stylizované nástavbičky z toho,co se mi doma válelo-no a výsledek vidíte na obrázcích.Zbyl mi obtisk na mojí rychlou loď na Vyžlovku,takže jsem to použil na boky-no,proč ne.

V Lipsku jsem viděl podobnou lodičku na trupu Springera,což je neuvěřitelná loď a bylo to poháněno jednoválcovým strojkem Vilesco-moje lodička je proti tomu hvězda-plave živě,je obratná a hlavně může měnit směr plavby dopředu-dozadu,takže jsem docela spokojen.