Ruský služební člun Rostislav

Protože jsem si postavil jeden ruský člun na závody, postavil jsem i pro manželku něco podobného-myslím si,že v té době / myslím tím začátek minulého století / byly čluny na ruských lodích hodně unifikované a tak se člun mohl jmenovat jakkoliv jinak,ale napadl mně zrovna Rostislav-byla to malá bitevní loď na Černém moři,tamní flotila měla asi 8 velkých bitevních lodí / včetně Česmy /a na Baltu byla další flotila se stejnými čluny-byla to věc okamžitého nápadu.

Lodička je docela podobná originálu,v Moskvě na ME jsem  sehnal od kolegy modeláře nákres člunu,a navíc jsem si udělal pár fotek modelu na další lodi Admirál Ušakov-a mohl jsem začít stavět.

V průběhu doby se na lodi měnily kotle,stroje,až nakonec zůstal šoupátkový strojek 2x14 mm a válcový kotel s anglickým hořákem Cheddar.

Měl jsem pár možností,jak loď dokončit, ale vyšla mi jen jediná-na přídi byl na nákresu jakýsi sklápěcí stan aby na posádku nestříkala voda,takže jsem ,,vztyčil stan,, a pod ním je skrytá PB bombička  Coleman 220 g a v kokpitu na zádi je otočný torpédomet-byl to ,,speciál,,-hodně lidí se ptá co to je za hrůzu-ale musím po pravdě odpovědět že to je vrhač torpéd ráže asi 25 cm-torpédo vážilo asi 150 kilo a byla to jen vhodně tvarovaná nádoba s křížovými kormidly naplněná výbušninou,bez vlastního pohonu,která dojela si 50 metrů setrvačností a zřejmě měla narazit do boku lodě protivníka a explodovat.

Nevím jestli se ruské námořnictvo může pyšnit nějakým zázračným úspěchem téhle zbraně,ale je pravda,že to v té době měly všechny čluny na velkých lodích-na příklad člun zvaný,,Retvizančik,, z obrněnce Retvizan postavený v USA měl tenhle vrhač na střeše kapitánské kajuty.

Manželka s touhle lodí jezdí nejraději-je totiž docela štíhlá a proto rychlá,je obratná díky velkému kormidlu,a její stroj předvádí pravé divy udatenství-už v roce 2006 s lodí byla třetí na ME v polském Glowně.

Na našich závodech s lodí střídavě úpěšno-už moc nevidíme na dálku a tak se obvykle míjíme té poslední branky,co je asi 50 metrů od nás a kolmo na trasu,ale v přístavišti je žena neporazitelná-je schopna s lodí zaparkovat v kotvícím obdélníku jen kýváním kormidla jako kapr s ploutví.

Budu mít docela problém tuhle loď nahradit-ale už je to stařešina a nová loď je potřeba-asi to zase bude ruská loď,tentokrát Sevastopol-mám už vše připraveno a doufám,že na jaře na závodech v Rakousku novou loď předvedem,a to úspěšně.