Rychlé lodě - služební člun z obrněnce,, Sláva,,

Loni  v dubnu na Vyžlovce kamarád a parní kolega Ivan Hořejší představil,,Steam Speed Boat,,-nebezpečnou bestii,která sice byla schopna rychlostí sama sebe potopit,ale po úpravách bude evidentně nejrychlejší plavidlo na páru v tomto státě.../je tak rychlá,že ponoří záď do vody,vystrčí příď a hrne se vodou-takže voda klidně zadem natéká do zadku lodě-Ivan bude muset zvednout boky /
Něco takového si samozřejmě ,,historické parní státy,,-tedy Tomáš a já nemohou nechat líbit-
takže honem,,sbubnovat,,součástky a trupy a hurá do práce-každý podle svých možností a schopností.
Ivan sice koupil kompletní vybavení od pana Milana Jirouška,ale,vymyslel a nechal od Pepíka Darvaše postavit trup,určitě čerpal z historických fotek a nákresů tehdejších,,rychlíků,,-takže trup má kloun,ubíhající záď a ladné tvary zhruba do 5 cm ponoru-a to odpovídá asi 5 kilo strojovny a vybavení.
Co jsem měl doma-trup na ,,See Kadett,,-ale ten jsem před časem přestavěl na normální příď a kdybych nebyl línej,mohl to být docela rychlý člun podle japonského služebního člunu z Kirishimy-ale,jako vždy,trochu jsem se zamotal s tím svým závoděním a ztratil jsem půl roku času,ostatně jako vždy.
Navíc,baví mně přestavby,a tak jsem popadl to,co jsem před časem rozestavěl v náhlém pohnutí mysli,zgruntu to předělal a bylo to-nikdo neuvěří,že jsem takový,,pako,,-ruský dělový člun,,Chrabrý,, s klounem,ubíhající zádí a zvednutou přídí / forecastle /se na rychlou loď opravdu nehodí,ale,nasbírám na něm zkušenosti,a co navíc,zbavím se součástek,co se mi doma válí bez užitku.
Vybral jsem jako nosič zase plavidlo,které mně nějak oslovuje-parní člun z ruské lodi Sláva.
Takže původní trup Chrabrého  jsem zvýšil za palubním zlomem na stejnou výšku,přelaminoval fáčovinou a epoxidem,přebrousil,překytoval,nalepil jsem dokonce palubní prkna,i když  fotky člunu  ukazují šedou barvu paluby,víc se mi to líbí s prkny-prkna byly na opravdových lodích jako izolace před horkem shora.
Zvednul jsem příď na ,,želví hřbet,, jako má Ivanova rychlá loď-je to nutnost,musí vypadat stejně prehistoricky…
Stroj-nejstarší dvouválec oscilační 2x14 mm,kdysi / 1997 / poháněl mojí první parní loď na MS v Bakově-převod do pomala 1:2,5 aby vůbec šlo vyvést kroutící sílu do boku,řetězový převod na kolesa,no,byla to síla,ale,čněl na ,,modelářském prkénku,, skoro 10 let bez užitku,pokud tedy není užitek vystavování prkénka s výrobky na nějakých akcích...
Strojek jsem přidělal na úhelníčky,aby stál jako svislý stroj,přidělal k němu jednoduchou převodovku z koleček z nějakého solidnějšího budíku-sílu přenáší šikmé pacičky,dělá to hrozný rámus,ale,otáčí to zpětně do rychla dvě hřídelky na lodní šrouby,samozřejmě ,,samodómo,,-průměr asi 5 cm.Jejich tvar splňoval moje požadavky na historický vzhled dokonale.
Maznička z něčeho,co se doma válelo,ochlazovač zase z vlnovce,,Made in Tesla,,-ještě že jsem se tam nějakou dobu vyskytoval,kotlík je z lodi TB 3,ale kvůli výkonu je tam hořák 2,9 kW což je opravdu dost.
Jediná zvláštnost celé strojovny je ta,že se mi podařilo spojit vše na poměrně malém prostoru-stroj,převody,parní přepínač,kotlík,ochlazovač i kondenzační hrnec jsou řekl bych v boxu-sice to vyplňuje skoro celou loď,ale ta není nijak velká,a hořák,vtipně vybíhající do přídě přívodem,nic neomezuje...
Bombička je na zádi pod velitelskou kajutou-vyšlo to opravdu Tip Top.
Služební člun z bitevní lodě Sláva měl kupodivu dva šrouby,což je docela zvláštní,ale fotky jsou jasné a tvrzení tvůrců modelu jsem taky pochopil dobře,navíc má malý kloun,želví hřbet,strojovnu a kabinku,vše opravdu vhodné, / myslím tím k Ivanově lodi,která má kloun,želví hřbet na přídi i na zádi / ale je stavěn,,z prstu,,-protože jsem nic jiného než fotky modelu neměl-tři roky jsem prosil modeláře  myslím z Běloruska o plánek,ale to bylo zbytečné-asi se báli kontrarozvědky a styků s osobou z ciziny / takže jsem si ,,cucal z prstu,,-soudci budou zase šedivět...
Člun je opravdu jednoduchý,originál byl asi vyvedený celý šedivý,ale to jsem odvrhnul ve prospěch dvoubarevného schematu,které víc připomíná lodě z toho období-a je to.Fotky jsou jasné-ale,závisí na soudcích,co si řeknou o tom bláznovi,co staví rok co rok dvě nové lodě bez plánků.
Loď plavala...ale to jsem čekal.
No,samozřejmě,nebylo to až tak rychlé,ale,je to rychlé dost-a co hlavní-loď je strašně obratná,jede dopředu jako dozadu,nezatáčí,a když jsem si zkusil,,plnou parou do přístaviště,, a dal revers,loď se zastavila,a nikam neuhnula...což zatím žádná jiná neudělala.
Pochopitelně jí dostane manželka-konečně si zaslouží něco,co plave opravdu dobře a spolehlivě...
Zatím to plulo v Jablonci,při druhé jízdě došla voda v kotli v kotvišti,a už neměla sílu se zastavit,takže podjela čenichem asi 10 cm pod příčnou závorou,ale,když na to budu myslet,už se to nestane-jen jsem nevěděl,jak dlouho voda v kotli vydrží-je tam 0,6 l celkem,ale hořák skoro 3 kW je opravdu mocný.
Snad se to podobá originálu-je to trochu vyšší,aby se mi tam vešel kotel a strojovna,ale jinak se mi zdá že jsem se držel originálu na mojí povahu docela dost.
Dáme soudcům šanci / určitě jí využijí /-ale to mně netrápí.
První ,,rychlá,,loď  v mé loděnici je na světě-takže do jara musím postavit ještě něco,aby si Ivan nemyslel,že může všechno...ostatně,už jsem koupil od Pepíka Darvaše stejný trup na rychlý člun a uvidíme...druhý pokus do jara určitě postavím.
Nechci předbíhat,nebo chválit,ale je pravda,že kdyby nebyl Ivan,museli bychom si ho vytvořit,abych využil slavné věty snad pana Palackého-vždycky je potřeba někdo,kdo ty ostatní provokuje nebo prohání...a i když ty moje strojky nejsou žádná sláva,a Tomáš asi nasadí parní turbinu,alespoň to zkouším,a to je ta radost.